Sněmovní vyšetřovací komise ke katastrofě na řece Bečva konstatovala pochybení úřadů při odběru a analýze vzorků. Poslanci kritizují nedostatečnou koordinaci aktivit vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí a České inspekce životního prostředí (ČIŽP), tak jako nevyslechnutí přímých svědků policií.
Konkrétní pochybení, která zpráva uvádí
- Pracovník Oblastního inspektorátu ČIŽP nevyjel na místo, ačkoli měl informace, že v jeho místní příslušnosti došlo k havárii většího rozsahu.
- Pracovníci vodoprávního úřadu měli informovat krajský úřad v den havárie. K tomu ovšem došlo až následující den.
- Nedostatečná koordinace při odběru vzorků. V den havárie byl odebrán pouze jeden vzorek, nikoli z rizikových výustí. Podle poslanců měly být vzorky zajištěny do hodiny po příjezdu na místo, byly však odebrány až následující den, a to jen na určitých místech.
- Problematická a pomalá analýza vzorků. Podle komise měly být vzorky vyhodnoceny v řádu hodin v laboratořích Povodí Moravy. Zpracovány však byly až čtvrtý den po havárii na pracovišti Vodovodů a kanalizací.
- Z výusti areálu premiérovy chemičky Deza nebyl odebrán vzorek celý týden následující po havárii.
- Výroky znalce Jiřího Klicpery mohly, podle poslanců, ohrozit výsledek trestního řízení. Proto se sněmovní komise rozhodla podat podnět pro výkon dohledu nad znalcem kvůli podezření ze spáchání přestupku.
- Policie nevyslechla přímé svědky z řad rybářů ani vedoucí vodoprávního úřadu Valašské Meziříčí.
- Zadání otázek Policií pro vypracování znaleckého posudku je návodné a směřuje jednoznačně ke společnosti Energoaqua, přestože u dalších vyústění chyběly odebrané vzorky.
Instituce na ochranu životního prostředí vedené lidmi z hnutí ANO selhaly, životní prostředí neochrání. V případě otravy řeky Bečvy je jednou z podezřelých chemička Deza ze svěřenských fondů Andreje Babiše. Příště by se havárie mohla stát v Lovochemii, Preolu, Penamu, Kosteleckých uzeninách nebo v některé z dalších premiérových továren. Probíhalo by vyšetřování podobně?
Zvolme 8. a 9. října novou vládu, která nebude ve střetu zájmů. Současná vláda životní prostředí neochrání. Bečva je jen příkladem, jak škodlivý pro přírodu je premiér, agrobaron a podnikatel v petrochemii v jedné osobě. V nadcházejících volbách volíme také mezi ochranou životního prostředí a pokračováním v plundrování země podnikatelskými zájmy premiéra.
Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/becva-havarie-snemovni-komise-20210920.html
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.