Opozice, odborníci i veřejnost tlačili od jara na vládu a další instituce, aby s nimi sdílela data týkající se epidemie. Zatímco v Německu kancléřka simulace vývoje představila celé společnosti zcela transparentně a bez příkras, naše vláda urputně data, a z nich vyplývající scénáře, tajila. Akademici i soukromá sféra by přitom mohli v případě dostupnosti dat pomoci vládě lépe predikovat vývoj i dopad opatření.
Vládu a jí podřízené instituce se podařilo částečně přesvědčit, že informace jsou důležité i pro veřejnost a nestačí tak pouze představovat nová opatření. Stále to drhne, ale pomalu začala některá data zveřejňovat na webu ministerstva zdravotnictví.
A jak zareagovalo ministerstvo vnitra? Navrhlo změnu zákona, která by umožnila informace v nouzovém stavu tajit. „Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním,“ kritizuje návrh ministerstva Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.
Tolik shrnutí, jak k transparentnosti přistupuje současná vláda. Více informací na irozhlas.cz.
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.