Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Největší benzenová havárie na světě: Jakou roli v ní hraje Agrofert?

4 minuty čtení
Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Jedna ekologická katastrofa se ještě ani nevyšetřila – a už tu máme další. Případ otrávené řeky Bečvy z roku 2020 je stále bez jasného viníka. Teď se ale v téže oblasti odehrává podobný scénář. Kdo může za benzenovou katastrofu? A kdo ponese zodpovědnost?

Na konci února vykolejil u Hustopečí nad Bečvou nákladní vlak vezoucí přes 1 000 tun toxického benzenu. Po havárii a následném požáru cisteren z chemičky DEZA, která spadá pod holding Agrofert, se do přírody dostaly stovky tun vysoce toxického benzenu. Požár zasáhl 15 z 17 převážejících cisteren, z nichž každá obsahovala zhruba 60 tun karcinogenní látky. Přestože hasiči původně mluvili o benzolu, DEZA následně přiznala, že šlo o benzen - chemikálii, která poškozuje kostní dřeň a způsobuje leukémii a rakovinu plic.

Stav nebezpečí? Až po týdnu

Situace byla natolik vážná, že inspektoři životního prostředí i krizový štáb Ministerstva životního prostředí opakovaně naléhali na okamžité vyhlášení stavu nebezpečí, který by umožnil rychlý a efektivní zásah. Přesto hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) celý týden váhal. Svůj postoj odůvodňoval obavami, že kraj ponese finanční odpovědnost za následky havárie, jejichž celkové náklady mohou podle odhadů přesáhnout miliardu korun. Podle zákona totiž náklady na likvidaci ekologické havárie nese ten, kdo stav nebezpečí vyhlásí.

„Nemohu za Olomoucký kraj strčit hlavu do oprátky. Máme tady po povodních tři miliardy škod na Jesenicku. Škoda v Hustopečích je odhadována na 765 milionů korun, a když k tomu připočteme škody na železnici a vagonech, tak jsem přesvědčen, že škody určitě dosáhnou miliardy korun. To není v kapacitách rozpočtu Olomouckého kraje,“ řekl Okleštek.

Teprve poté, co stát přislíbil, že tyto výdaje převezme na sebe, byl stav nebezpečí 28. března konečně vyhlášen. Mezitím se však benzen stihl rozšířit do okolní půdy, podzemních vod i blízkého jezera – a koncentrace této vysoce toxické látky překročila povolené limity až 400násobně.

Podobnosti s Bečvou 2020?

Pomalá reakce, ekologická katastrofa, zpochybňování rozsahu škody, kritika směrem k úřadům, které měly jednat, ale váhaly a zadržování rozhodnutí, které mělo být automatické… V blízkosti dění se navíc pohybuje stejný hráč: AGROFERT a politici, kteří váhají jednat proti holdingu, z něhož kdysi vzešel jejich předseda. „Víte, komu benzen patřil? Babišovi, samozřejmě. Má si pronajmout pořádného dopravce,“ uvedl občan z okolí Hustopečí dotazovaný v rozhovoru pro Deník N.

V kauze Bečvy byl sice vynesen rozsudek nad Oldřichem Havelkou, ředitelem společnosti Energoaqua, ten byl ale v roce 2024 pravomocně zproštěn obžaloby. Dalším z hlavních podezřelých byla taktéž chemička DEZA. Veřejnost i odborníci poukazovali na časovou a místní souvislost s jejím provozem. DEZA nakonec nebyla obviněna ani vyšetřována jako hlavní viník, veřejně však zůstává symbolem podezření z politicky ovlivněného vyšetřování a selhání státu při ochraně životního prostředí. Celý případ je často vnímán jako příklad střetu zájmů - Agrofert, chemička, hnutí ANO a slabost státních institucí za vlády Andreje Babiše.

Politika, která zamořuje a (ne)nese odpovědnost?

V tuto chvíli se zdá, že političtí představitelé nejsou ochotni převzít odpovědnost – stejně jako se benzen tiše vsakuje do půdy, tak se i odpovědnost za ekologické katastrofy v Česku postupně rozplývá. Podobnou zkušenost měli ostatně i reportéři Deníku N, kteří při rozhovorech s místními obyvateli slyšeli především frustraci a nedůvěru vůči úřadům.

„Snad vidím, že hoří vlak, ne? A že je to průšvih jako prase. Tak začnu reagovat! Mělo jim dojít, že to hasiči nezachrání. Ale jak známe tuhle republiku, je to vždy stejný – nikdo nic neví, nikdo nic neřekne. Hlavně nikdo nechce za nic převzít zodpovědnost. Každý blbec přitom ví, že je pod námi štěrkové podloží Bečvy a že se to do toho vsákne,“ řekl reportérům Deníku N jeden z rozhořčených chatařů, jehož chata je nedaleko od místa havárie.

,,Odtažení zemin je stále v řešení mimo jiné kvůli zjištění bezpečnosti zaměstnanců” uvedla mluvčí České inspekce životního prostředí. Možná to zní technicky, ale kdyby hejtman neotálel, možná by se dnes nemluvilo o měsíce trvající sanaci a stovkách milionů korun na odstranění kontaminace. ,,Jediná kontaminovaná studna je v chatové oblasti,” řekl hejtman Okleštěk (ANO) pro ČTK. Jenže benzen může přetrvat v podzemních vodách i několik let. Co to bude znamenat za rok? A co za pět?

Na pozadí kauzy mluví politici hnutí ANO o bezpečnosti a ochraně lidí, zatímco jejich hejtmani zdržují krizová rozhodnutí a podniky Agrofertu dále vypouštějí jedy do přírody. Budeme na vyšetření kauzy opět čekat roky? Nebo se poučíme a nastavíme pravidla, která zabrání opakování podobné katastrofy?

Lukáš Hilpert
Předseda Milionu chvilek

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku