Falešná videa, manipulace, podpásovky na obou stranách. Předvolební kampaň v Polsku se blíží do finále a zorientovat se v tom, čemu se dá věřit, je čím dál náročnější. Takzvaně hodit kamenem by totiž nemohl ani jeden politický tábor.
Opoziční koalice Občanská platforma, hlavní konkurent vládní strany Právo a spravedlnost, před několika dny zveřejnila video, ve kterém promlouvá falešný hlas aktuálně vládnoucího premiéra Mateusze Morawieckého. Ten ve videu hanlivě mluví o svém koaličním partnerovi. Že se jedná o nahrávku vygenerovanou umělou inteligencí Občanská platforma přiznala až po následné kritice.
Vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS) ale v nečestném předvolebním boji nezůstává pozadu. Šíření zavádějícího videa o expremiérovi a lídrovi Občanské platformy Donaldu Tuskovi musel PiS zakázat až soud. Ve videu bylo Tuskovi nepravdivě přisuzováno, že za jeho vlády před více než osmi lety byla v Polsku nezaměstnanost až 15 %. K čemu může takový styl vedení kampaně vést? Za necelého tři čtvrtě roku nás čekají volby do Evropského parlamentu, a není vyloučeno, že by se v nich mohl někdo sousedním Polskem inspirovat. Volby jsou přitom výsadou demokracie a lidé by měli mít možnost rozhodovat se na základě svých přesvědčení, a ne záměrných manipulací! Jak se proti tomu bránit?
- Zaměřte se na to, odkud zpráva pochází. Nespoléhejte na to, že vám ji někdo poslal, nebo že jste ji prostě někde viděli. Ne všechny zdroje informací jsou ověřené a důvěryhodné.
- Ptejte se, k čemu daná informace slouží a jestli může být reálná i s ohledem na její kontext.
- Technologie se rychle vyvíjí, ale i u zmíněného příkladu videa s polským premiérem můžete při pozorném poslechnutí nahrávky zaznamenat, že hlas není přirozený.
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.