Děkujeme, že jste tam byli s námi! V pondělí 19. srpna se na Kavčích horách před hlavním vchodem České televize shromáždila stovka aktivních občanů. Happeningem naplánovaným před mimořádné jednání Rady ČT jsme dali vedení televize, radním a politikům najevo, že si kritickou veřejnoprávní publicistiku vzít nenecháme!
Účast stovky lidí ukázala, že i přes konání akce uprostřed pracovního dne a v období dovolených není znepokojivé dění v České televizi občanům lhostejné.
Situací ve veřejnoprávních médiích se zabýváme dlouhodobě. Impulsem k uspořádání happeningu bylo náhlé a netransparentní zrušení publicistického pořadu 168 hodin, důvodů je však více. Dlouhodobě sledujeme dění v České televizi, Radu ČT i postoje politiků a jejich reakce na práci novinářů.
Hlavním cílem happeningu proto bylo vyjádření podpory kritické publicistice jako jedné z hlavních rolí veřejnoprávního média. Pořady a novináři, kteří sledují a informují o politicích a vlivných skupinách byznysmenů, čelí tlakům z podstaty své funkce. Součástí role vedení veřejnoprávní televize by mělo být** tyto tlaky odclonit a vytvářet pro novináře a novinářky prostředí, ve kterém mohou svou práci kvalitně a nezávisle odvádět.** Proto jednání vedení ČT v uplynulých týdnech působí znepokojení v aktivní občanské společnosti.
“Jako by novináři kritické publicistiky přišli o zastání vedení ČT a ocitli se tak bez clony, hradby proti zájmům těch, které sledují a o kterých informují. Z pohledu občanů je součástí role generálního ředitele ČT právě takovou pevnou hradbu udržovat, aby veřejnoprávní televize mohla produkovat nezávislou a svobodnou novinařinu a dostát tak slovům Kodexu ČT a usilovat o kritickou reflexi reality, i když to nemusí být politikům nebo byznysmenům po chuti,” uvedla předsedkyně Milionu chvilek Mariana Novotná Nachtigallová.
Své vyjádření na happening přislíbil také bývalý ředitel slovenské RTVS Ľuboš Machaj. Ačkoli se nemohl zúčastnit osobně, ve svém prohlášení zdůraznil roli svobodných médií v demokracii a popsal, kam její podrývání vedlo na Slovensku.
“Necítim sa v žiadnom prípade byť kompetentný na to, aby som hodnotil toto rozhodnutie súčasného vedenia Českej televízie. Počul som na celú situáciu rôzne názory. Také, ktoré ho kritizujú, ale aj také, ktoré ho chápu. Ja môžem napísať iba toľko, že je dobre, ak podobný krok vybudí takú vlnu záujmu. Je dobré, že aj toto zhromaždenie cíti potrebu vyjadriť svoj názor na takýto zásah do vysielacej štruktúry verejnoprávnej televízie. Som však presvedčený, že konfrontácia názorov je pre zachovanie slobody slova veľmi dôležitá. Je dobre, že vám na slobode názorov záleží. Treba veľmi pozorne sledovať a pomenovať každý zásah, ktorý túto slobodu ohrozuje. Lebo bez slobodných médií niet demokracie,” vzkázal přítomným Machaj.
Happening skončil podle plánu před zahájením mimořádného jednání Rady ČT. Na závěr jsme se společně vyfotili s třímetrovým symbolem lupy znázorňující heslo, které provázelo celý happening: “Českou televizi hlídáme, publicistiku nedáme!”
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.